KİM KAZANDI? | Kurtalan Tv


KİM KAZANDI?

Hilal DENİZ |YAZAR Kazandık naraları atan CHP ve diğer bazı ...

KİM KAZANDI?
Eklenme: 21 Haziran 2013 - Cuma / 1.347 kez Okunma /Yorum Yok

Hilal DENİZ |YAZAR

Kazandık naraları atan CHP ve diğer bazı marjinal guruplara söylemek isterim ortada kazanılandan çok kaybedilenler var.
CHP ve diğer marjinal guruplar demokrasi ve özgürlük alanında kazandık derken tam olarak neyi kazandılar acaba? Söyler misiniz kan dökülen, cenaze çıkartılan, yurttaş kaybedilen, yeşilin tahrip edildiği, vatandaşın malına zarar verildiği, araçların yakıldığı, cam-çerçevenin indirildiği bir eylemin katılımcıları nasıl olurda demokrasi ve özgürlük alanında kazandık diyebiliyor. Peki, bu kitlenin demokrasi ve özgürlük anlayışı nedir? Demokratik hak diğer insanların hak alanını işgal etmemektir. Özgürlük, diğer insanların özgürlük alanını işgal etmemektir. Taksim eylemleri şüphesiz demokrasi ve özgürlük haklarıyla bağdaşmamaktadır. Yeşili korumak hiç değildir. (!)

Taksim eylemleri kazanımdan ziyade Türkiye’ye içte ve dışta pek çok zarar vermiştir. Türkiye’nin imajının zedeleyen, Türkiye’yi yabancı medyanın yalan ve abartılı haberlerinin kurbanı olarak seçilmesini sağlayan, ekonomik alanda düşüş yaşanmasını sağlayan, yabancı medyaya Türkiye bölündü- Türk baharı geliyor dedirten, birçok AB. Ülkesine göre daha demokratik sayılan Türkiye’yi demokrasiden nasibini almamış, millet iradesinin görülmediği bir ülke gibi gösterip aşağılayan bir duruma düşürmüş olan yabancı medya haberlerini görünce ben bu eyleme kazanıldı diyemiyorum. Kazanılan bir eylem gibi göstermek bana absürt geliyor. Halkın eylem yapma ve toplanma hakkı elbette vardır. Peki, bu şekilde mi? Çevreye, insanlara, zarar vererek trafiği tıkayarak mı?
Hayır, bu doğru bir eylem değildir. Doğru eylem duran adam eylemidir.

 

DURAN ADAM EZBER BOZDU


Bu eylem Türkiye’ şimdiye kadar yapılan tüm şiddet yoğunluklu provokatörlere meydan veren eylemlere ders olsun.

Amacı Taksim olaylarında yaşanan şiddete, yaralanmalara, ölümlere ve tüm acılara karşı durmak olan duran adamlar ve duran kadınlar sessizce ve kimseyi rahatsız etmeden de taleplerini dile getirebileceklerinin eylem yapabileceklerinin bir kanıtıdır.
İtiraf etmeliyim çok yaratıcı ve zekice bir fikir.

Susarak aslında pek çok şeyi anlatıyor. Yerinde olduğu gibi duruyor fakat aslında hedefine koşuyor. Kimseyi rahatsız etmeden kamuoyunun düzenini bozmadan, genel hayatı etkilemeden yakmadan, yıkmadan sadece durarak ve susarak bireysel olarak pek çok şeyi ifade ediyor. Taksim eylemleri gibi amacındaki masumiyeti yitirmiyor. Hükümetinde ılımlı yaklaştığı bu eylem, bana sorarsanız en mükemmel ve en yasal eylemdir. Marjinal guruplara ve provokatörlere taviz vermeyecek kadar da asil ve doğru bir eylem.
Polis müdahalesi yok ve olmayacakta. Zira müdahaleye gerekte yok. Bir kitlenin cana ve mala kastetmeden seslerini duyurabileceklerinin en güzel örneği olan duran adam eylemleri hızla yayılıyor. Taksim eylemlerindeki gibi eli sopalı, satırlı, dilinde tahrik edici sloganlar yok. Türkiye de ilk kez yaşanan bu eylem türü ezber bozdu diyebiliriz.

QR:  KİM KAZANDI?
  Uyarı !  Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.  
Yorumlar(0) Yorum Yaz

Sen de Yorumla!