Kayabağlar ( zokeyt ) vikipedisi | Kurtalan Tv


Kayabağlar ( zokeyt ) vikipedisi

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Siirt'in Kurtalan İlçesine bağlı ...

Kayabağlar ( zokeyt ) vikipedisi
Eklenme: 14 Şubat 2013 - Perşembe / 1.606 kez Okunma /3 Yorum var

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Siirt’in Kurtalan İlçesine bağlı 4.958 nüfuslu büyük bir köy. 1967 yılından beri belediyelik olan köyde tarım en önemli geçim kaynağıdır.

TARİHÇE

Kayabağlar Köyü’nün tarihi 1500′lü yıllara dayanır. Tarihte Garzan olarak bilinen yörede 1915 yılına kadar Ermeniler çoğunluktaydı. Kayabağlar Köyü, Garzan’daki bir kaç Müslüman Köyü’nden biriydi. Bugün hala talebe yetiştiren 500 yıllık medresesi sayesinde yörenin ilim irfan yurdu olmuştu.

NÜFUS

2012 Yılı Aralık ayında açıklanan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre;

TOPLAM ERKEK KADIN
4958 2493 2465

ETİKETLER : , , ,
QR: Kayabağlar ( zokeyt ) vikipedisi
  Uyarı !  Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.  
Yorumlar(3) Yorum Yaz
 1. Murat Baki Petek dedi ki: 10 Şubat 2015

  köyün geniş kapsamda bir tarihçesi yok bir araştırma yapılabilir,bu konuda Üniversiteden yardım alınabilir veya Dicle Üniversitesinden de bir araştırma talep edilebilir.
  Köyün eski tarihi camisi hakkında da hiç bir bilgi yok ,veya ben ulaşamadım.Bu konuda girişimlerde bulunmak lazım. teşekkürler.


 2. Murat Baki Petek dedi ki: 10 Şubat 2015

  Birde köyümüzün adını çoğu yerde yanlış yazılıyor.Benim amcamın 1926 yılında alınmış nüfus hüviyet cuzdanında ZOKAYT yazıyor birçok yerde Zokeyt diye yazılıyor,bunun bir gargaşaya sebep olacağını söyleyebilirim.Bu konun incelenmesi lazım,kanaatındayım.


 3. BaRıŞ ÖzĹüĶ dedi ki: 14 Nisan 2015

  Her biji gele zokeytSen de Yorumla!